noclegi nad popradem noclegi andrzejówka pokoje do wynajęcia muszyna pokoje gościnne muszyna noclegi muszyna

ATRAKCJE

Żegiestów Zdrój to jedno z najpiękniejszych uzdrowisk Doliny Popradu, posiadające ponad 160 lat tradycji. Położone w wyjątkowo urokliwym zakątku Beskidu Sądeckiego, nad graniczną rzeką Poprad (według niektórych najcieplejszą rzeką górską) i otoczony malowniczymi lasami Popradzkiego Parku Krajobrazowego.Nordic walking, wędrówki piesze, rowery, wędrówki po szlakach leśnych, spływy pontonami i kajakami, w zimie nieopodal stoki narciarskie w Wierchomli i Krynicy Zdrój.

Żegiestów Zdrój leży w sercu Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Otaczają go niezwykle piękne lasy Beskidu Sadeckiego. Ale nie tylko przyroda jest kapitałem naszych okolic. Bogata oferta innych atrakcji turystycznych nie pozwala nudzić się w każdą porę roku.

Ścieżka ornitologiczna przepiękna, malownicza ścieżka przyrodnicza okalająca półwysep Łopata Polska w uzdrowiskowej części Żegiestowa. Dziesięć tablic informacyjnych pozwoli Ci poznać wybrane gatunki ptaków zamieszkujących Beskid Sądecki, na terenie którego założono Popradzki Park Krajobrazowy i Ostoję Popradzką (PLH120019), będącą częścią europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000. Ścieżka może być nie lada gratka dla osób interesujących się przyrodą i ptakami w szczególności. Nigdzie na terenach miejskich nie ma okazji tak bliskiej styczności z ptakami i rzeką. Szczególnie warto przejść ścieżką w okresie wiosennym (kwiecień - czerwiec), wtedy śpiewy ptaków są szczególnie intensywne.

Kościoły w Żegiestowie - Jako że rdzenna tutejsza ludność (łemkowie) była wyznania greckokatolickiego więc powstanie kościołów katolickich nastąpiło stosunkowo niedawno, bo na początku XX w.  Jednak dzieje świątyń w Żegiestowie sięgają czasów bardziej odległych. Pierwsza, unicka cerkiew,  powstała w 1600 roku. Obecnie w Żegiestowie jest parafia Św. Anny i Michała Archanioła oraz samodzielny Rektorat Św. Kingi w Żegiestowie-Zdroju. Rektorat uznawany jest przez niektórych, jedną z najmniejszych parafii w Polsce. Niespełna 70 dusz.

Okoliczne miejscowości Piwniczna, Krynica Zdrój, Muszyna) są uzdrowiskami, więc korzystać można z parków zdrojowych, basenów oraz kilkudziesięciu pijalni wód mineralnych.
W promieniu 100 km mamy jeszcze Szczawnicę, Wieliczkę, Zakopane, Rabkę, Stary Sącz i wiele innych miejscowości wartych zobaczenia.
Bliskość Słowacji pozwala skorzystać z oferowanych tam dobrodziejstw. Są to głównie liczne naturalne baseny termalne i aquaparki (otwarte również zimą) oraz tanie, niezłe jedzenie. Szczególnie warta polecenia jest wycieczka do Zamku Lubomirskich w Starej Lubowni na odbywające się tam pokazy sokolników.
A jak ktoś nie chce to niech leży na łące przed domem.

Szlaki turystyczne  W najbliższych okolicach Żegiestowa są trzy piesze szlaki turystyczne: żółty, czarny i niebieski.Wszystkie prowadzą z różnych punktów Żegiestowa na Pustą Wielką. Wszystkie charakteryzują się znikomą trudności i dostępne są nawet dla niewprawnych piechurów.Amatorów jazdy na rowerze może zainteresować szlak rowerowy Piwniczna - Muszyna oraz Rowerowa Pętla Muszyńska.Poza wymienionymi szlakami można spacerować licznymi duktami leśnymi na wzgórzach okalających Żegiestów.

Plaża na Łopacie Polskiej  W zdrojowej części Żegiestowa, na tzw. Łopacie Polskiej jest zagospodarowana plaża, na której można miło spędzić czas. Dostęp do wody jest łatwy, wykonana jest podstawowa infrastruktura oraz miejsce na zapalenie ogniska. W pobliżu jest również boisko do siatkówki. Poprad w tym miejscu płynie zdecydowanie leniwie więc można w wodzie popływać i obserwować przybijanie do brzegu pontonów. Idealne miejsce na nicnierobienie i kąpiele w upalne dni.

 

 

 
"Lasy pełne grzybów, Poprad dla wędkarzy, zaraz tu przyjeżdżaj gdy się urlop zdarzy."

 

 

"Nad Popradem"

Elżbieta Skalniak

Andrzejówka Ługi 68